Świt-Rol – produkcja i sprzedaż maszyn rolniczych na zamówienie

Czym się kierować przy wyborze kopaczki do ziemniaków?

kopaczka do ziemniaków

Wybór odpowiedniej maszyny rolniczej musi być przede wszystkim uzależniony od jej przeznaczenia oraz wielkości gospodarstwa. Mianowicie im więcej pracy ma do wykonania dany sprzęt, tym większą wydajnością powinien się charakteryzować. Rynek oferuje wiele możliwości, ale warto pamiętać, że sprzęt ma przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania, dlatego każda decyzja musi uwzględniać indywidualne preferencje. Te same kryteria dotyczą zarówno zakupu dużego kombajnu, jak i mniejszej kopaczki do ziemniaków. W przypadku tej drugiej rolnicy mogą wybrać pomiędzy maszynami samojezdnymi lub tymi, które są przystosowane do pracy z ciągnikiem. Warto wiedzieć, na jakie cechy zwrócić uwagę, by maszyna pracowała bez zarzutów na danym rodzaju gleby.

Co warto uwzględnić przy wyborze kopaczki do ziemniaków?

Pierwszą istotną kwestią przy wyborze kopaczki do ziemniaków jest dostosowanie maszyny do wielkości gospodarstwa. Kopaczki samojezdne, dodatkowo wyposażane w funkcje samozbierające, sprawdzą się najlepiej w przypadku dużych gospodarstw, które zajmują się wielohektarowymi uprawami ziemniaków. Ich używanie pozwala rolnikom zaoszczędzić czas i przyspiesza pracę przy zbiorach. W mniejszych gospodarstwach z kolei swoje zadania dobrze realizują maszyny współpracujące z ciągnikami. Są one znacznie tańszym rozwiązaniem, ale jednocześnie wymagają większego nakładu pracy, gdyż ich działanie jest uzależnione od pracy ciągnika. W przypadku niewielkich upraw ten system się jednak sprawdza. Przy czym warto pamiętać, że wybór maszyny musi uwzględniać możliwości ciągnika oraz rodzaj mocowania.

Odpowiednie dobranie kopaczki do mocy ciągnika wynika z cech konstrukcyjnych maszyny oraz ochrony pojazdu przed uszkodzeniami. Mianowicie zbyt mocno obciążające traktor sprzęty, mogą przyspieszać jego eksploatację oraz przyczyniać się do kosztownych awarii silnika. Po uwzględnieniu mocy pojazdu ważne jest również określenie satysfakcjonującej wydajności, która pozwoli odpowiednio zaplanować prace przy zbiorach. W tym przypadku znaczenie ma wielkość maszyny, jej kąt nachylenia do gruntu oraz budowa. Na rynku znaleźć można zarówno mniejsze, jednorzędowe kopaczki do ziemniaków, jak i większe, wielorzędowe sprzęty. Istotne jest też to, by sprzęt wyróżniała solidna konstrukcja, odporna na wszelkie nierówności terenu. Maszyna powinna także pracować bezawaryjnie na różnych rodzajach gleby.

Co więcej, kluczową rolę odgrywa też liczba obrotów kopaczki, która przemawia za ilością poniesionych strat i dokładnością kopania. Im mniej obrotów wykonuje maszyna, tym większa pewność, że delikatniej wykopuje ziemniaki i nie zgniata ich w czasie pracy. Z kolei, jeśli obrotów jest więcej, wówczas wiadomo, że maszyna pracuje dokładniej, ale może narażać rolnika na większe straty np. poprzez zniszczenie niektórych bulw. Poza tym warto również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Maszyna musi stabilnie trzymać się podłoża oraz radzić sobie w wymagających warunkach. Ponadto powinna być łatwa w obsłudze i przystępna cenowo na miarę określonych możliwości. Mianowicie nie zawsze najdroższy i najnowocześniejszy sprzęt sprawdzi się w każdym typie gospodarstwa.