Świt-Rol – produkcja i sprzedaż maszyn rolniczych na zamówienie

Jak efektywnie rozsiewać nawóz? 

siewnik

Wzrost plonów jest uzależniony od wielu czynników. Jedną z czynności, która jest niezbędna dla efektywności ich rozwoju, jest rozsiew nawozów. Warto jednak pamiętać, że zwiększona ilość czy częstotliwość wysiewu nawozu nie przełoży się na wzrost plonów. Ważne jest za to, aby nawóz był rozsiany równomiernie oraz by wybrać produkt dobrej jakości. Tylko stosowanie go zgodnie z zaleceniami producenta może przełożyć się na wydajność plonów. Jakimi zasadami się kierować, by efektywnie rozsiać nawóz?

Jaka jest rola siewnika w efektywnym rozsiewie nawozu? 

Podczas prac wykonywanych na polu niezbędne jest zastosowanie wielu specjalistycznych maszyn. Kopaczki, brony czy kosiarki to tylko niektóre z nich. Podczas wysiewu nawozu niezbędne jest wykorzystanie siewnika. Niezwykle ważne jest, aby rośliny otrzymywały optymalną dawkę nawozu. Niedobory mogą wpłynąć na jakość upraw. Właśnie dlatego siewnik powinien być każdorazowo sprawdzany przed nawożeniem.

Mowa tutaj przede wszystkim o weryfikacji jego sprawności, a w razie potrzeby wymienieniu części. Istotne jest również pilnowanie ustawień, aby były odpowiednie dla konkretnego rodzaju nawozu. Niezwykle ważne jest również czyszczenie siewnika zarówno przed rozsiewem, jak i po nim. Należy też zwracać uwagę na zalecenia producenta dotyczące kalibracji. Konieczne jest również sprawdzenie odmierzonej ilości składnika przed każdym nawożeniem. Zarówno za małe, jak i nadmierne ilości nawozu mogą zaszkodzić plonom.

Od czego zależy efektywność nawożenia? 

Oprócz przygotowania rozsiewacza ważny jest również sam przebieg nawożenia. Mowa tutaj przede wszystkim o właściwym torze jazdy oraz o utrzymaniu stałej prędkości. Do tego prędkość powinna być niewielka. W innym przypadku wysiew może być nierównomierny, przez co część plonów zostanie nawieziona zbyt obficie, a część skąpo. Warto również wspomnieć, że efektywność nawożenia jest uzależniona od wielu czynników, na przykład od pogody.

Właśnie dlatego nie powinno się nawozić plonów na przykład w czasie silnych wiatrów. Wpływa na nią również jakość gleby, a także gatunek i odmiana rośliny. Istotne jest również skuteczne zwalczanie chwastów i szkodników. Oprócz tego należy zachować regularność w stosowaniu nawozów i dobierać dawki zgodnie z zaleceniami producenta.