Świt-Rol – produkcja i sprzedaż maszyn rolniczych na zamówienie

Gdzie mają zastosowanie brony talerzowe?

brony na polu

Brony to jedno z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Bronowanie, czyli czynność wykonywana z ich zastosowaniem, wykonuje się po orce w celu spulchnienia, rozdrobnienia i wyrównania gleby i polepszenia jej struktury przed zasiewem. Dodatkowo jest to metoda sprzyjająca w niwelowaniu chwastów. Wpływa też na utrzymanie równowagi wodno-powietrznej.

Wśród różnych rodzajów bron rolniczych wyróżnić możemy brony talerzowe, które będą tematem naszego wpisu. Wyjaśnimy, czym się wyróżniają i jakie jest ich przeznaczenie.

Czym wyróżniają się brony talerzowe?

Brony talerzowe to maszyny znajdujące dość szerokie zastosowanie w rolnictwie, ponieważ wykazują dość wszechstronne działanie. Jest to sprzęt o stosunkowo niewielkich gabarytach i niskim zapotrzebowaniu na moc. Nie są też podatne na zapychanie. Bardzo dobrze radzą sobie z mieszaniem gleby. Zwykle wykorzystywane są do celów uprawowych i uprawowo-siewnych.

Brony talerzowe swoją nazwę zawdzięczają wklęsłym tarczom, które wyglądem przypominają talerze. Zespół tarcz zamontowany jest na dwóch lub kilku osiach. Gdy ciągnik się porusza, talerze obracają się, dzięki czemu gleba jest rozdrabniana i spulchniana.

Czy brony talerzowe mają jakieś wady? Otóż należy uważać przy ich zastosowaniu na ciężkich glebach, gdyż mogą wystąpić problemy z zagłębianiem się tarcz.

Przeznaczenie bron talerzowych 

Brony talerzowe służą przede wszystkim do spulchniania i rozdrabniania roli (bronowania), a więc idealnie sprawdzają się przy wstępnym przygotowaniu roli zarówno po zbiorach, jak i po orce. Mogą być użyte także po zasiewie w celu przykrycia materiału siewnego cienką warstwą rozdrobnionej gleby. Służą też do skutecznego cięcia darni łąk czy po uprawie roślin motylkowych, a także do podorywek. Oprócz tego brony talerzowe świetnie poradzą sobie z podorywką ścierniska, a także posłużą do wymieszania z glebą wapna, rozrzuconego obornika czy nawozów mineralnych.

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem bron talerzowych, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Zapewniamy niezawodne maszyny rolnicze do różnych zastosowań.