Świt-Rol – produkcja i sprzedaż maszyn rolniczych na zamówienie

Jakie części maszyn uprawowych zużywają się najczęściej?

traktor

Sezon rolniczy to bardzo intensywny czas. Rolnicy muszą pamiętać o tym, aby w odpowiednim momencie zająć się wysiewem, nawożeniem czy zbiorami. Jednak aby tak było, niezbędne jest zadbanie o to, by brony, kopaczki, rozsiewacze i inne maszyny były dobrze przygotowane do sezonu, czyli w pełni sprawne. Awaria urządzenia może wpłynąć na opóźnienie prac, co z kolei przekłada się na ilość i jakość zbiorów, a co za tym idzie – zyski rolnika. Właśnie dlatego warto wiedzieć, które części maszyn rolniczych zużywają się najszybciej.

Opony, przekładnie i łańcuchy 

Sposób używania maszyn rolniczych zgodnie z zaleceniami producenta oraz dbanie o regularne przeglądy ma ogromne znaczenie dla zachowania ich sprawności. Jednak nawet rozsądnie eksploatowane rozsiewacze czy siewniki czasami wymagają wymiany niektórych części. Ze względu na to, że konstrukcja maszyn uprawowych opiera się na oponach, ulegają zużyciu stosunkowo szybko.
Właśnie dlatego przed rozpoczęciem sezonu warto sprawdzić ich stan i w razie potrzeby wymienić. Kolejnymi elementami są łańcuchy i przekładnie, które ulegają zniszczeniu i zużyciu szczególnie w sytuacjach, w których nie są odpowiednio konserwowane. Właśnie dlatego należy je regularnie czyścić oraz sprawdzać ich kondycję.

Jak zadbać o układ hamulcowy oraz silnik? 

Jednym z ważniejszych elementów maszyn uprawowych jest układ hamulcowy. Jeżeli nie będzie w pełni sprawny, to korzystanie z agregatów uprawowych, kosiarek sadowniczych czy innych urządzeń nie będzie możliwe. Oczywiste jest, że klocki czy tarcze hamulcowe ulegają zużyciu szczególnie podczas intensywnych praw w sezonie rolniczym. Właśnie dlatego warto regularnie kontrolować ich stan i w razie potrzeby wymienić, ponieważ przekładają się nie tylko na jakość prac, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Sercem każdego pojazdu jest silnik.

Bez niego maszyny nie mogą funkcjonować. Czasami zdarza się tak, że i on ulega awariom. Można jednak temu zapobiec. W tym celu warto zadbać przede wszystkim o to, aby stan oleju silnikowego miał odpowiedni poziom i sięgać tylko po produkty dobrej jakości. Jednak w przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów z silnika  warto udać się do serwisu, ponieważ poważniejsza awaria może być trudna do usunięcia, a przy tym czasochłonna i kosztowna.