Świt-Rol – produkcja i sprzedaż maszyn rolniczych na zamówienie

Jak działają agregaty uprawowo-siewne?

Jak działają agregaty uprawowo-siewne?

Praktycznie w każdej dziedzinie życia, jeśli tylko da się ułatwić proces wykonywania konkretnego zadania, ludzie starają się odnaleźć na to sposób. Nie inaczej jest w przypadku rolnictwa i maszyn, które wykorzystuje się do pracy w polu. Technicy starają się projektować urządzenia, które działają szybciej, skuteczniej i pozwalają ograniczyć koszty. Minimalizowanie strat ponoszonych w trakcie pracy np. wynikających z czasu na nią poświęconego lub pieniędzy wydanych na paliwo powoduje, że zakup tych maszyn szybko się zwraca. Do takich urządzeń należą agregaty uprawowo-siewne, które w znaczący sposób ułatwiają pracę i wykonują kilka zadań równocześnie.

Z jakich maszyn składają się agregaty uprawowo-siewne?

Maszyna, o której piszemy w tym artykule, składa się z połączenia kilku pojedynczych. Takie zjawisko nazywa się agregatowaniem, dzięki niemu w ramach jednego przejazdu ciągnikiem można wykonać różne zadania w tym samym czasie. Agregat uprawowo-siewny składa się z bron talerzowych, kultywatorów i siewników. Każda z sekcji wykonuje swoją pracę, jedna po drugiej. Od tego, na jakiego rodzaju glebie przyjdzie Wam pracować, będzie zależało jakie podzespoły powinniście wybrać. Wpłynie to np. na rodzaj urządzenia uprawowego. Mogą to być brony talerzowe, zębowe lub glebogryzarki. Wszystko zależy od tego, jak twarda gleba jest na polu, na którym będziecie pracowali. Powinniście też się zastanowić, na które maszyny się zdecydować, ponieważ mogą one różnić się szerokością, na której są w stanie pracować. Istnieją agregaty oferujące działanie na jedynie 2 m, ale dostępne są też takie, które pokrywają jednocześnie nawet 12 m szerokości.

Kolejnym elementem, który przyjdzie Wam wybrać podczas zakupu agregatu uprawowo-siewnego jest siewnik, który może działać mechanicznie lub pneumatycznie. Te pierwsze wykorzystuje się na polach o niewielkiej powierzchni. Działają one z pomocą siły grawitacji, dzięki czemu nasiona samoczynnie spadają na glebę. Modele pneumatyczne posiadają wentylator, który napędza nasiona do redlic za pomocą strumienia powietrza. Ponadto siewniki mogą różnić się wielkością zbiornika, co też jest bardzo istotne w przypadku, gdy pracujecie na dużych powierzchniach!